Oyun Geliştiriciler İçin GDT Blog Açıldı

Facebook grubu oyun geliştiricileri bir araya getirmek için ideal bir araçtı. Hemen herkesin günde bir kere kontrol ettiği bir platformda var olmak sürekli takip edilebilir olmamızı sağladı. Facebook gruba yorum yazmak, mail grubuna mail atmaktan daha kolaydı, çekinmeden iletişim sağlamamızı ve tartışmamızı sağladı.

Facebook grubunun güncel konular için çok iyi bir mecra olsa da belli başlı eksiklikleri oldu. Çok faydalı olan tartışmalar yüzlerce post ve comment altında gömüldü ve okunması güç hale geldi. Pek çok oyun geliştiricisinin aklına takılan sorular daha önce cevaplanmış olmasına rağmen referansı bulamayanlar tarafından tekrar tekrar soruldu. Facebook formatının kısıtlamaları uzun yazılara uygun olmadığı için belki yazılabilecek pek çok şey yazılmadı.

İşte bu ve bunun gibi pek çok sebepten dolayı Facebook grubunun yetersiz kaldığı yerlerde önümüzü açmak üzere blog çalışmalarına başladık. Bu blog bir komünite blogu olarak GDT’nin diğer aktivitelerine destek amaçlı kuruldu.

GDT Blog’u ne için kurduk?

Bu blog üzerinden yapmayı planladığımız bazı şeyleri listelersek:

  • Komunite çalışmaları hakkında duyuru ve bilgilendirme yapmak. GDT olarak gerek online gerek offline pek çok aktivite düzenliyoruz. Bu aktivitelerin hem duyurulması hem de aktivite sonrası yaşanan deneyimlerin arşivlenmesini hedefliyoruz.
  • Tartışmalı konular hakkında editöryel özetler hazırlamak. GDT’de zaman zaman hararetli ama bir o kadar eğitici tartışmalar yaşıyoruz. Bu tartışmalarda comment formatı altında tarafların argümanlarını anlamak ve çıkarımlar yapmak ise çok güç oluyor. Bu tür değerli bilgilerin kaybolmaması için tarafsız bir şekilde tartışmaların özetlenmesini, çeşitli görüşlerin kendilerini açık ve anlaşılır bir şekilde temsil etmesini planlıyoruz.
  • Sektör ile alakalı yerel veya global konular hakkında görüş, analiz veya deneyim paylaşımı özelliği taşıyan özgün yazılar için bir platform oluşturmak.
  • Oyun geliştiriciler için referans değeri oluşturabilecek bilgi ve deneyimleri paylaşmak. Yeni başlayanlardan profesyonellere, herkesin merak ettiği ve sıkça merak edilen konular Facebook grubunda kayboluyordu. Blog ile bu tür bilgilerin derlenmesi ve ileride referans özelliği taşımasını hedefliyoruz.

GDT Blog’u ne için kurmadık?

Her yeni girişimde olduğu gibi, GDT blogunu duyurduğumuzda da blog hakkında akıllarda soru işaretleri oluştu. Bu nedenle GDT blogun ne amaçladığını anlatmakla beraber neyi amaçlamadığını da anlatmanın doğru olacaktır.

  • GDT Blog’u Türkiye oyun blogosferinin bütün sorunlarını çözmek için kurulmadı. Amacımız bütün ihtiyaçları karşılayacak tek adres olmak değil. Bütün oyun geliştiricileri tek bir potada eritip internete servis etme gibi bir hedefimiz kesinlikle yok. Aksine bu girişimin sektörde örnek oluşturup diğer pek çok geliştiriciyi kendi bloglarını yazmaya teşvik etmesini içtenlikle umut ediyoruz.
  • Bu blog tıpkı grupta olduğu gibi sadece oyun geliştiricilere yönelik yazıları barındıracak. Oyun tanıtım ve incelemeleri gibi genel kitleye hitap eden içerikler yayınlayıp odağımızdan sapmayı istemiyoruz. Yanlış anlaşılma olmasın, oyunların geliştirici perspektifi ile incelenmesine karşı değiliz.
  • Blog’da paylaşılacak eğitici yazılarda aşama aşama yemek tarifi kıvamında tutorial ezgileri taşıyan yazılar aramıyoruz. Yine oyun incelemede olduğu gibi eğitici ve deneyim paylaşma amaçlı yazıların kolay yutulur haplar ve adım adım kalıplar olarak değil yeni fikirler ve tartışmalara taban oluşturabilecek yazılar olmasını hedefliyoruz

Bir oyun geliştirici olarak yazı yazmak istiyorsanız.

Eğer bizimle bu amaçları ve hedefleri paylaşıyor ve GDT blogunda yer almak istiyorsanız.

  • Yazmak istediğiniz konuyu kararlaştırıp grup yöneticileri ile iletişime geçin. Yazınıza nasıl yer vereceğimizi belirleyelim, niyetliyseniz düzenli bir köşe oluşturalım, yazar profilinizin oluşturulmanızda yardımcı olalım.
  • Yazmak istediğiniz konu hakkında planlanan bir yazı serisi olabilir ve bu seride yer alabilirsiniz. Bu tür serileri önermekten ve organize etmekten çekinmeyin.
  • Zaman zaman hazırlayacağımız editöryel yazılara katkınız olabilir. Bir tartışma hakkında sizden alıntı yapabiliriz. Sektör ile alakalı derlediğimiz bir referans yazısında yer alabilirsiniz.

Bütün GDT üyelerinin zevkle takip edeceği bir çalışma olmayı umuyor, ilerleyen günlerde hepinizi bu blogda gerek yazar gerek okuyucu olarak görmeyi diliyoruz.