Hedefsizce Başarmaya Çalışmak: Yapmayın Etmeyin

Yine bir oyun geliştirici etkinliğindeyim. Genç arkadaş heyecanlı, anlatıyor da anlatıyor. Oyun geliştirmenin içine yeni giren pek çok yazılımcı gibi kendi frameworkünün üzerinde oyun yazma uğraşında. Eh, doğal olarak da uzun sürmüş, oyun daha bitmemiş. Soruyorum, “Neden kendi frameworkünü yazmak ile uğraştın?”. Suratından belli biraz bozuluyor. Canı öyle istemiş, öyle daha rahat ediyormuş. Herkesin kendi frameworkünü yazma sevdasını yanlış bulduğumu söylüyorum. Savunmaya geçiyor, ama savunduğu bir tez yok. O frameworkü niye yazdığını o da bilmiyor. Bir hedefi yok.

Bu aslında amatöründen profesyoneline herkesin başına gelebilen bir şey. Oyun geliştirme kreatif ve iteratif bir iş. Bir projeye başladığın nokta ile bitirdiğin nokta arasında dağlar kadar fark oluyor. Çoğu zaman bu iterasyonların arasında kayboluyor insan. Yolunu şaşırıyor, saçmalıyor. En başından sonunu görebilmek büyük bir beceri, disiplin ve deneyim gerektiriyor.
Devamını okuyun

HTN ile Yapay Zeka Planlamaya Pratik Bir Yaklaşım

GDT’nin kuruluşundan beri kafe toplantıları formatında buluşmalar düzenleniyordu. Bu buluşmalar sektördeki insanların yüz yüze tanışmalarına olanak tanıdı. Masa masa gezip birbirlerine projelerini anlatan bilgi paylaşan insanlarla dolu dolu buluşmalar gerçekleşti. Geçen sene bu buluşmalara biraz daha renk katmak, insanları ısındırmak için farklı formatlar denemeye başladık. Bu denemelerden biri de Ekim 2013’de gerçekleştirdiğimiz Lightning Talks konseptli buluşmaydı. Devamını okuyun